Dezynfekcja – czyli odkażanie – to zespół czynności mających na celu zniszczenie drobnoustrojów i ich przetrwalników. Jest to proces obejmujący przedmioty i powierzchnie użytkowe. Jego rezultaty są uzależnione od zastosowanego środka dezynfekcyjnego, środowiska oraz gatunku, liczby i aktywności fizjologicznej drobnoustroju.

ozonator

Dezynfekcja ozonem – dlaczego warto?

Dezynfekcja jest przeprowadzana przy użyciu różnych środków. Wśród nich znajduje się ozon – czyli  alotropowa odmiana tlenu składająca się z trójatomowych cząsteczek. Gaz ten jest silnym utleniaczem odznaczającym się właściwościami odkażającymi – w tym obszarze wykazuje się prawie 50-krotnie wyższą skutecznością aniżeli chlor. Nie bez powodu ozonowanie znajduje obecnie zastosowanie w wielu dziedzinach, a spośród największych jego zalet wymienia się m.in.:

  • skrócenie czasu niektórych reakcji chemicznych (to zasługa utleniania),

  • efektywne usuwanie żelaza, manganu i amoniaku etc.,

  • usuwanie nieprzyjemnych zapachów,

  • szybsze utlenianie mikrozanieczyszczeń i naturalnej materii organicznej,

  • gwarancję czystości mikrobiologicznej.

Ozonowanie używane jest m.in. przy dezynfekcji samochodów i rozmaitych pomieszczeń (biurowych mieszkalnych itp.), odgrzybianiu pomieszczeń czy pozbywaniu się brzydkich zapachów itd. Odkażanie ozonem przeprowadza się w różnych miejscach, np. w szpitalach, gabinetach odnowy biologicznej, salonach SPA, salonach kosmetycznych, hotelach i pensjonatach, gabinetach zabiegowych i lekarskich, przedszkolach, domach i mieszkaniach prywatnych, lokalach gastronomicznych etc. Spectrum zastosowania ozonu jest bardzo szerokie.

Krótki czas trwania i brak produktów ubocznych

Dezynfekcja za pomocą ozonu przebiega znacznie szybciej niż ma to miejsce w przypadku zastosowania chloru. Dla przykładu ok. 75 minut zajmuje dezynfekcja wody chlorem przy użyciu 1 ppm chloru w temperaturze 20 st. C przy pH wody równym 7. Daje to skuteczność na poziomie 99,9 proc. W tych samych warunkach czas trwania dezynfekcji ozonem ulega skróceniu do zaledwie 57 sekund – dodatkowy plus za to, że nie powstaną przy okazji żadne uboczne produkty. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: ozon powraca do postaci tlenu. Poza tym jest generowany na miejscu w takiej dokładnie ilości, jaka jest w danym momencie potrzebna.  

Jak wygląda dezynfekcja ozonem?

Przed rozpoczęciem dezynfekcji ozonem należy bardzo dokładnie zabezpieczyć miejsce, w którym będzie ona przeprowadzana. Powinno być uszczelnione, a jeśli zachodzi konieczność, trzeba się z niego pozbyć roślin, zwierząt i sprzętu elektronicznego (ten ostatni można odpowiednio zabezpieczyć, np. szczelnie owijając folią). Kolejnym krokiem jest umieszczenie w danym miejscu generatorów ozonu zwanych ozonatorami. To, jak długo potrwa cały zabieg, jest uzależnione głównie od stopnia zanieczyszczenia oraz wielkości pomieszczenia. Średnio zajmuje to od 1,5 do nawet 12 godzin. Po zakończeniu dezynfekcji trzeba odczekać minimum 30 minut – dopiero po upływie tego czasu można wywietrzyć pomieszczenie (jeżeli czynność ta zostanie pominięta, to i tak po pewnym czasie ozon rozpadnie się do tlenu). Osoby przeprowadzające dezynfekcję ozonem mają na twarzach specjalne maski. Stężenie ozonu w powietrzu jest kontrolowane na bieżąco. Osoby postronne nie powinny mieć dostępu do miejsca, gdzie odbywa się dezynfekcja ozonem.

Podsumowanie

Ozonowanie to stosunkowo niedroga forma dezynfekcji wyróżniająca się wysoką skutecznością. Nie jest szkodliwa ani dla człowieka, ani dla naturalnego środowiska, a o jej wszechstronności świadczy to, że stosuje się ją z powodzeniem w wielu branżach. Zapewnia dokładność – ozon to gaz, równomiernie rozchodzi się po dezynfekowanym miejscu, docierając do wszystkich zakamarków. Regularne poddawanie pomieszczeń czy środków transportu ozonowaniu podnosi komfort przebywania w nich, wpływa na poprawę samopoczucia i przyczynia się do spadku zachorowań i różnego rodzaju infekcji (to metoda odkażania przyjazna alergikom). W przemyśle spożywczym natomiast pomaga dłużej zachować świeżość poszczególnych produktów. Atutem dezynfekcji ozonem jest usuwanie groźnych mikroorganizmów i przykrych zapachów, a nie ich tuszowanie.