Ozonator w każdym domu

Jakość powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych w ogromnym stopniu wpływa na komfort wszystkich domowników. To jedna z głównych przesłanek, dla których warto zdecydować się na zakup ozonatora.

Ozonator zwany generatorem ozonu jest urządzeniem, w którym wskutek wyładowań niezupełnych wywołanych odpowiednio dużą różnicą potencjałów następuje synteza ozonu. Ozon nazywany „aktywnym tlenem” to alotropowa odmiana tlenu o bardzo silnych właściwościach bakteriobójczych, wirusobójczych, grzybobójczych i dezynfekujących. Jest ok. 50 razy efektywniejszy od chloru i działa nieporównywalnie szybciej.

Na czym polega ozonowanie domu?

Ozonowanie to niezwykle skuteczna metoda dezynfekcji, w której zamiast środków chemicznych wykorzystuje się ozon. Ozonator wytwarza ozon z tlenu zawartego w powietrzu, który w stanie lotnym jest uwalniany na zewnątrz. Wchodzi w reakcje z różnymi niebezpiecznymi dla człowieka substancjami – ulegają one utlenieniu i zostają unieszkodliwione. Ozonowanie pozostawia w powietrzu charakterystyczny zapach – tak właśnie pachnie powietrze po burzy. Ozonator można z powodzeniem stosować w każdym domu czy mieszkaniu – lokatorzy szybko docenią płynące z tego korzyści.

Dlaczego warto posiadać ozonator w domu?

W domowy ozonator opłaca się zainwestować z wielu powodów. Przede wszystkim urządzenie pomaga pozbyć się związków organicznych takich jak grzyby i ich zarodniki, pleśń i rozmaite drobnoustroje przyczyniające się m.in. do rozwoju alergii i schorzeń górnego układu oddechowego. Wspomniane mikroorganizmy są szczególnie groźne dla osób z obniżoną odpornością czy z chorobami przewlekłymi. Ponadto ozonowanie ma również inne zalety. Usuwa przykre zapachy, np. dymu tytoniowego czy spalenizny, i znakomicie radzi sobie z nieproszonymi gośćmi jak insekty i gryzonie. Ozonator można też wykorzystać do dezynfekcji żywności, wody, klimatyzacji, przedmiotów używanych przez dzieci oraz wnętrza samochodu. Jest to urządzenie o wszechstronnym zastosowaniu. Dzięki wyraźnej poprawie jakości powietrza w domu i pozbyciu się niebezpiecznych mikroorganizmów z odkażanych powierzchni spada ryzyko zachorowań i infekcji, nie tylko sezonowych. Kąpiele w ozonowanej wodzie wspaniale relaksują i pomagają pozbyć się wielu problemów skórnych, np. trądziku czy cellulitu. Ogromną zaletą ozonowania jest brak szkodliwych efektów ubocznych. Poza tym omawiana metoda dezynfekcji jest w 100 proc. ekologiczna, a więc bezpieczna zarówno dla środowiska, jak i dla człowieka.

Jaki ozonator do domu wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli ozonatorów do domowego użytku. Przy wyborze urządzenia należy mieć na względzie indywidualne potrzeby. Najważniejszymi parametrami generatora ozonu są:

  • wydajność – czyli ilość ozonu wytworzonego w ciągu godziny,
  • stężenie wytwarzanego ozonu,
  • dodatkowe funkcje, np. jonizacji powietrza.

Nie bez znaczenia w omawianym kontekście jest to, jak dużą powierzchnię jest w stanie obsłużyć dane urządzenie. Niezwykle istotną kwestią jest także metoda wytwarzania ozonu – warto zwrócić uwagę na to, jaka technologia została zastosowana w danym ozonatorze. Zdecydowana większość tego typu urządzeń bazuje na technologii płytek ceramicznych. Zaletą tych modeli jest stosunkowo niska cena, jednak medal ma drugą stronę. Ozonatory z płytkami ceramicznymi są podatne na awarie. Mogą doprowadzić do uszkodzenia odkażanych powierzchni, ponieważ wytwarzają spore ilości wielotlenków azotu, które są zagrożeniem również dla ludzi. Warto zatem zastanowić się, czy nie lepiej zainwestować w ozonator, w którym wykorzystano technologię lamp szklano-platynowych. Jest on co prawda droższy od modelu z płytkami ceramicznymi, ale mniej awaryjny oraz bardziej wytrzymały i bezpieczny.

Ozonowanie to metoda dezynfekcji, którą dzięki przystosowanym do tego urządzeniom każdy może przeprowadzić w swoim domu. Trzeba pamiętać, aby ściśle stosować się do zaleceń producenta sprzętu, niemniej ważna jest systematyczność przeprowadzania zabiegu. Każde pomieszczenie poddawane ozonowaniu musi zostać do tego właściwie przygotowane.