Placówki oświatowe takie jak przedszkola i szkoły to miejsca, w których zachowanie czystości jest bardzo ważne. Panujące w nich warunki sprzyjają bowiem namnażaniu się wirusów i bakterii niejednokrotnie przyczyniających się do chorób i infekcji, na które dzieci są stosunkowo podatne.

Na czym polega ozonowanie szkół i przedszkoli?

Ozonowanie to jedna z najbardziej skutecznych metod dezynfekcji bez użycia środków chemicznych. Jak sama nazwa wskazuje, zastosowanie znajduje w niej ozon często określany mianem „aktywnego tlenu”. Gaz ten jest alotropową odmianą tlenu. Odznacza się bardzo silnymi właściwościami odkażającymi. Wchodzi w reakcje chemiczne z zanieczyszczeniami znajdującymi się w powietrzu, wskutek czego utleniają się one i zostają unieszkodliwione. Niemniej z uwagi na dużą toksyczność i aseptyczność, które cechują ozon, ozonowanie należy zlecać wyłącznie doświadczonym firmom. Skuteczność ozonowania zależy m.in. od sprzętu, jakim dysponuje dana firma. Urządzenia takie jak np. ozonator kwarcowy całkowicie eliminują z dezynfekowanych pomieszczeń substancje szkodliwe dla zdrowia i pozostawiają charakterystyczny zapach będący efektem wysokiego stężenia ozonu w powietrzu. Ozonator kwarcowy ma tę przewagę nad modelem z płytkami ceramicznymi, że jest bardzo wydajny i odznacza się niską awaryjnością, co czyni go bezpieczniejszym dla odkażanej powierzchni.

Czy ozonowanie jest bezpieczne dla dzieci?

W kontekście zagadnień związanych z ozonowaniem szkół i przedszkoli często pada pytanie o to, czy omawiana metoda dezynfekcji jest bezpieczna dla dzieci. Warto zatem rozwiać wątpliwości. Stosowanie ozonu do dezynfekcji pomieszczeń, w których przebywają dzieci, jest bardzo efektywne. Usuwa grzyby i ich zarodniki, pleśń i różnego rodzaju drobnoustroje, a ponadto likwiduje nieprzyjemne zapachy. Nie powoduje żadnych skutków ubocznych i alergii. Dzieci mogą oddychać czystym i świeżym powietrzem – jest to czynnik odgrywający ważną rolę w prawidłowym rozwoju najmłodszych. Ozon rozkłada się do czystego tlenu, a każdy profesjonalny ozonator generuje ozon o stosownym stężeniu bezpiecznym dla człowieka. Trzeba również podkreślić, iż ozonowanie jest ekologiczną metodą odkażania – nie oddziałuje negatywnie na naturalne środowisko.

Ozonowanie szkół i przedszkoli – zalety

Regularne ozonowanie szkół i przedszkoli pozwala pozbyć się szkodliwych substancji, co przekłada się na duży spadek zachorowań i infekcji wśród dzieci. Oprócz tego zmniejsza objawy alergii, które są wyjątkowo uciążliwe dla osób cierpiących z powodu problemów z układem oddechowym. Dzieci mają do dyspozycji czyste zabawki i inne przedmioty, z których codziennie korzystają w szkołach i przedszkolach. Ogromną zaletą ozonu jest to, że potrafi dotrzeć nawet w najtrudniej dostępne miejsca, co daje gwarancję jego stuprocentowej skuteczności. Bakteriobójcze działanie ozonu jest 50 razy silniejsze niż działanie chloru, a także nieporównywalnie szybsze (nawet 3000 razy). Po ozonowaniu dzieci przebywają w czystych bakteriologicznie pomieszczeniach, co ma niebagatelne znaczenie dla ich zdrowia. Należy przy okazji nadmienić, że ozon odstrasza także gryzonie, mrówki i karaluchy. Za sprawą ozonowania możliwe jest utrzymanie standardów profilaktyki ochrony zdrowia dzieci i personelu placówek oświatowych na stosownym poziomie.

Ozonowanie szkół i przedszkoli – kiedy warto?

Firmy zajmujące się ozonowaniem zawsze udzielają informacji dotyczących częstotliwości dezynfekcji szkół i przedszkoli prezentowaną metodą. Z uwagi na specyfikę tych miejsc wskazane jest przeprowadzanie ozonowania w okresach wzmożonej zachorowalności – głównie w okresie jesienno-zimowym. Nie zaleca się stosowania ozonowania w celach profilaktycznych częściej niż raz na 3 miesiące.

Zdrowie dzieci to najcenniejsza wartość, dlatego ozonowanie w szkołach i przedszkolach trzeba przeprowadzać systematycznie. Wnętrza, w których zostanie ustawiony ozonator, wymagają odpowiedniego przygotowania – w tym zakresie zawsze należy dostosowywać się do zaleceń firmy świadczącej usługi z zakresu ozonowania.