Zagadnienia związane z zabijaniem wirusów w obliczu tego, co obecnie dzieje się na świecie, nabierają szczególnego znaczenia. Metod pozbywania się wirusów jest wiele – jedną z nich jest ozonowanie.

Ozonowanie – co to takiego?

Ozonowanie jest sprawdzonym sposobem przeprowadzenia dezynfekcji z zastosowaniem ozonu jako czynnika biobójczego (bez użycia środków chemicznych). Ozon jest gazem posiadającym bardzo silne właściwości utleniające, dzięki czemu skuteczność dezynfekcji ozonem jest znacznie większa niż w przypadku dezynfekcji promieniowaniem UV czy filtrami HEPA. Ozonowanie jest 50 razy efektywniejsze od odkażania chlorem. Warto wspomnieć o tym, jak ozon niszczy wirusy. Odbywa się to przez dyfundowanie gazu przez otoczkę białkową do rdzenia kwasu nukleinowego. Powoduje to uszkodzenie wirusów RNA, których dojrzałe cząstki zawierają jako kwas rybonukleinowy. Wiele w tym momencie zależy od stężenia ozonu – zniszczenie kapsyd czy zewnętrznej powłoki białkowej przez utlenianie możliwe jest tylko i wyłącznie przy wyższych stężeniach.

Dezynfekcja ozonowaniem – gdzie się stosuje?

Zabijanie wirusów ozonem ma bardzo szerokie zastosowanie. Omawianą metodą dezynfekuje się m.in. domy i mieszkania, wnętrza samochodów, wodę w basenach, szpitale, ośrodki zdrowia, pomieszczenia hotelowe, kanały wentylacyjne, klimatyzację czy kabiny statków turystycznych. Ozonowanie dokładnie usuwa z odkażanych powierzchni szkodliwe dla zdrowia drobnoustroje i toksyczne substancje. Skuteczność dezynfekcji ozonem potwierdza szereg badań, które wykazały, że ozonowanie stanowi doskonałą alternatywę dla innych sposobów dezynfekcji. Wypada także nadmienić, że ozonowanie wykorzystywane jest i do innych celów, np. przy produkcji wody mineralnej oraz do mycia i odkażania owoców, warzyw i mięs.

Ozonowanie – największe zalety

Bardzo wysoka skuteczność ozonowania to efekt właściwości ozonu oraz tego, że gaz ten dociera nawet do trudno dostępnych miejsc. Największymi zaletami ozonowania są:

  • likwidacja nieprzyjemnych zapachów, np. spalenizny, stęchlizny czy dymu papierosowego,

  • sterylizacja,

  • pozbycie się alergenów, np. grzybów i pleśni, a także innych drobnoustrojów wywołujących reakcje uczuleniowe,

  • dezynsekcja i deratyzacja – ozonowanie świetnie zabezpieczenia odkażane wnętrza przed rozmaitymi szkodnikami jak karaluchy, mole, szczury etc.,

  • kompleksowe i szybkie działanie – ozon działa 3000 razy szybciej niż chlor, co skraca czas procesu dezynfekcji,

  • ekonomiczność – dezynfekcja ozonem jest stosunkowo niedroga w porównaniu z chemicznymi metodami odkażania.

Ozonowanie a koronawirus

Z wielu naukowych badań wynika, że ozon potrafi poradzić sobie z koronawirusem SARS, którego struktura jest prawie że taka sama jak koronawirusa wywołującego chorobę COVID-19. Ozonowanie może się zatem okazać pomocne w walce nie tylko z koronawirusem SARS-CoV-2, ale też np. z wirusem grypy. W Chinach będących głównym ośrodkiem pandemii na świecie odkażanie ozonem z powodzeniem stosowano w biurach, placówkach służby zdrowia i w mieszkaniach.